Web sayfamız Internet Explorer 8
versiyonu ve bu ölçüde çalışmamaktadır.
MENÜ Müze Haritası

Müze Haritası

 • 01. VIP Girişi VIP ziyaretçi girişleri için resmi araç girişi sağlanan kapı.
 • 02. Müze ve Park Giriş Kapısı Müze kompleksinin ve Umurbey Bilgi Parkı’nın ana girişi bu kapıdan yapılmaktadır.
 • 03. Park Giriş Kapısı Umurbey Bilgi Parkı’nın Fayton Kafe’ye açılan kapısıdır.
 • 04. Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi Atıl bulunan eski ipek fabrikasının 1998-2002 yılları arasında restore edilmesiyle müze kompleksinin ana binası olarak hizmet veren betonarme yapıda, Anadolu’nun çeşitli dönemlerini yansıtan motorlu ve motorsuz araçlar, geleneksel araba atölyeleri ile tekerlekler sergilenmektedir.
 • 05. Tofaş Sanat Galerisi 2008 yılında restorasyonu tamamlanan Umurbey Hamamı’na ek olarak inşa edilen fuaye alanı sergi alanı olmakla beraber, kurumsal ve özel etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır.
 • 06. Umur Bey Hamamı Dönemin en seçkin mimarlık örneklerinden biri olan tarihi Umurbey Hamamı, 1430 yılında Omur Bey tarafından yaptırılmıştır. Zamanında kendine özgü suyu bulunan hamam, 20. yy başlarına kadar kullanılmaktaydı. 2008 yılında Tofaş tarafından restore edilen Umurbey Hamamı, fuaye kısmı ile birlikte sanatsal ve kültürel etkinlikler için kullanılmaktadır.
 • 07. Eski Türk Evi 17. yy geleneksel Türk mimarisinin özelliklerini taşıyan iki katlı yapı, 2008 yılında Tofaş tarafından restore edilerek, müze idari binası olarak kullanılmaya başlanmıştır.
 • 08. Fransız Taş Yapı Kozalık Müze binası olarak kullanılan ipek fabrikasının iki yanındaki kozaklıklardan biri olan 19.yy’a ait Fransız Taş Yapı Kozaklık, müze alanında gerçekleşen kokteyl, konser gibi etkinliklerde kullanılmaktadır.
 • 09. Tarihi Çınar Müze binası olarak kullanılan ipek fabrikasının iki yanındaki kozaklıklardan biri olan 19.yy’a ait Fransız Taş Yapı Kozaklık, müze alanında gerçekleşen kokteyl, konser gibi etkinliklerde kullanılmaktadır.
 • 10. Fayton Kafe Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi ve Tofaş Sanat Galerisi’ni gezdikten sonra, keyifli bir yürüyüş yapılabilecek Umurbey Bilgi Parkı’nda, günbatımının izlenebileceği terası olan Fayton Kafe’nin kapıları, haftanın her günü 09.00-23.00 arasında misafirlerimize açıktır.

  Toplam 17.000 metre kare yeşil alan içerisinde yer alan ve Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi ile paralel olarak restore edilen Fayton Kafe, 2010 senesinde yenilenen iç mekanı ile özel davetlerde de hizmet vermektedir.
 • 11. Osmanlı Kozaklığı Umurbey Bilgi Parkı ana giriş kapısı karşısında bulunan ve müze binası olarak kullanılan ipek fabrikasının kozaklıklarından biri olan Osmanlı Kozaklığı, erken 20.yy’a ait bir yapıdır.
 • 12. Otopark Umurbey Bilgi Parkı ve Anadolu Arabaları Müzesi ziyaretçilerimiz, ana giriş kapısının sağ tarafında bulunan otoparkımızı ücretsiz kullanabilirler.
 • 13. Umurbey Bilgi Parkı Umurbey Bilgi Parkı Projesi, 1998 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Tofaş arasındaki protokolle başladı. Bir botanik bahçesini andıran parkta, 200 yaşında bir karadut, üç asırlık doğu çınarı, altı anıt ağaç, çalı türleri, yediveren güllerden oluşan gül bahçesi ve onlarca bitki görebilirsiniz. 08.00- 23.00 saatleri arasında açık olan parkta, iki adet de yürüyüş parkuru bulunmaktadır.
01 04 02 03 05 06 07 08 09 10 11 12 13
;